Četba

Tento semestr četba byla velmi těžká, ale zajímavá. Neměli jsme jenom přečíst knížkou a vyndat slovička, ale i najít články a přeložit je. Gottland bil moc nudný, protože obsahuje spoustu nových slov a povídky o historii a kultuře. Knížky které jsme měli v druhém ročníku bily mi zajímavější, protože to byla beletristika a ji mám moc ráda.
Články a překlad nebyli těžký, naopak, jim jsem věnovla více času, než knížce. Vybrala jsem si jenom články které se mi líbili. Tři články mluví o hercích, protože doopravdy mám filmy ráda, a mám zájem o hercích soukromých životech. V jednom článku se jedna o tom odkud pochází horká čokoláda. Ten článek mě zaujal, protože jsem milovník čokolády a zajímalo mě kdo vymyslel ten nádherný nápoj. Poslední článek mluví o ledním medvědovi který se narodil před dvěma měsíci. To nové medvídě je náhrada za Knuta který uhynul v roce 2011. Dosud jsem neslyšela o Knutovi, a tá téma mě moc zainteresovala a proto jsem přečetla všechny články o Knutovi.
Články byli dost jednoduchý, ale bylo tam slov které neexistují v chorvatském jazyku, a musela jsem přemyšlet jak je přeložit, aby vypadalo dobře. Nejvíc mi pomohla stránka Seznam.cz a také články se stejnými tématy na chorvatském jazyku. Měla jsem problém jak přeložit různa jména a frazémy. V jednom článku objevilo se mi slovo které nemá svůj ekvivalent ve chorvatském jazyku a musela jsem hledat na internetu co znamená a jak ho musím přeložit, aby význam zůstal stejný. Kromě toho, nebylo tam moc problémů, protože slova byla jednoduchá. Tento způsob četby se mi líbí a myslím že jsem se pomocí článků dozvěděla co se ve světě děje. Přečetla jsem dost článků z časopisu Tyden a myslím že mají zajímavější novinky než chorvatské noviny a časopisy.

VH